سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > برنامه های فرهنگی و هنری موسسه کودک و صلح پایدار در نمایشگاه بین المللی کتاب دهلی برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری خانه فرهنگ کشورمان در دهلی نو

برنامه های فرهنگی و هنری موسسه کودک و صلح پایدار در نمایشگاه بین المللی کتاب دهلی برگزار شد.

 

موسسه کودک و صلح پایدار با همکاری خانه فرهنگ کشورمان و با هماهنگی با شورای ملی کتاب هند، ویژه برنامه های تصویرگری، کارگاه آموزشی، عروسک گردانی و ساخت ماسک را با حضور چهار تن از اعضای این موسسه در دو بخش خارجی و کودکان در نمایشگاه بین المللی کتاب دهلی به اجرا گذاشت.


همزمان نیز نمایشگاه آثار تصویرگری کتاب کودک با 3 موضوع: شاهنامه، جشن های ایرانی و موضوع آزاد در 25 فرم نمایشگاهی (شامل 85 تصویر) و 45 تصویر آزاد برپا گردید. خلاصه ای از این برنامه ها بدین شرح است:

 


1- برگزاری کارگاه ماسک سازی؛ ساعت 5 تا 7 روز شنبه 25 بهمن
(14 فوریه) ساخت ماسک حیوانات توسط کودکان شرکت کننده در کارگاه و اجرای نمایش توسط بچه‌ها. الگوها و مقوای رنگی برای استفاده کودکان در اختیار ایشان قرار گرفت و کودکان با کمک همراهانشان و مسئولان کارگاه، ماسک ها را ساختند و در اجرای نمایش شرکت کردند.

 


2- برگزاری کارگاه نقاشی با موضوع حیوانات افسانه ای هندوستان ساعت 5 تا 7 روز یکشنبه 26 بهمن (15 فوریه)؛


کودکان با استفاده از مقوا و وسایل نقاشی که در اختیار آنها قرار داده شد، موضوع حیوانات افسانه ای در قصه های عامیانه هندی را نقاشی کردند. با نمایش تصویرهایی از حیوانات افسانه ای در تصویرگری ایران، بچه ها با فضای افسانه‌های ایرانی نیز آشنا شدند. در پایان با نشان دادن نقاشی‌های کودکان و گرفتن عکس دسته جمعی، کارگاه فعالیتهای اجرایی آنها پایان یافت. ضمنا همراهان کودکان نمایشنامه: «پروسه احمق» را که یک داستان هندی است، با کمک مسئولان کارگاه آماده و اجرا کردند.


3- اجرای کارگاه «گفت و گوی تصویرگران ایرانی و هندی» با حضور فرهاد جمشیدی، تصویرگر ایرانی، خانم جعفری و آقای اکرمی با همراهی نویسنده و تصویرگر هندی به نام عابد و دیگر نویسنده و تصویرگر هندی به نام سوبیر روی؛ روز دوشنبه 27 بهمن ماه با موضوع شباهتها و تفاوتهای تصویرگری در ایران و هند، ویژگیهای تصویرگری کتاب در دو کشور، وضعیت چاپ و همراهی نویسنده و تصویرگر در دو کشور مورد گفتگو قرار گرفت. نمایش تصویرهایی از آثار تصویرگران ایرانی روی پرده و کتابهایی از ادبیات کودکان هند بر روی میز، این گفت و گو را کامل کرد.

 


4- کارگاه آموزش ماسک سازی و اجرای نمایش:


یازده صبح روز سه شنبه 28 بهمن ماه برنامه کارگاه آموزش ماسک سازی و اجرای نمایش با حضور دانش آموزان هندی و ایرانی (مجتمع آموزشی ایرانیان) در محل اجرای برنامه های بخش بین الملل توسط هنرمندان ایرانی برگزار شد.


در برنامه افتتاحیه این برنامه دکتر زورا سینگ رئیس مجتمع دانشگاههای ایالت پنجاب، آقای علی فولادی رایزن فرهنگی کشورمان، دکتر سکندر رئیس شورای ملی کتاب هند و مدیر کل نمایشگاه شرکت داشتند و نظرات خود را بیان نمودند.


آقای زورا سینگ با اظهار خوشحالی برای حضور در این برنامه که مخصوص آموزش کودکان است اظهار داشت وظیفه همه ما فراهم آوردن فضایی مناسب برای کودکان در حوزه آموزش و پرورش است. با یک آموزش مناسب می توان کودکان را برای ترویج صلح و دوستی در آینده آماده نمود. آموزش خصلتهای خوب مانند دوستی، پاکی و احترام متقابل و زدودن خصلتهای بد مانند حسادت، کودکان را به سمت دنیای جدیدی می کشاند.


آقای فولادی نیز با تشکر از مسئولین و افرادی که زمینه برگزاری این برنامه را فراهم آوردند اظهار امیدواری کرد که درآینده نیز اینگونه برنامه ها با مشارکت نهادهای ایرانی و هندی برگزار شود. وی با ذکر گوشه ای از تاریخ ایران و هند گفت سابقه ارتباطات ادبی و نهایتاً ترویج تصویرگری موضوعات مشترک ایران و هند به کتاب پنج تنتره یا همان کلیله و دمنه بر می گردد که از اولین کتابهای مصور شده است.
وی با اشاره به مسئولیت بزرگترها، اولیا و مربیان در قبال کودکان گفت: کودک امانت خداوند است و باید کوشا باشیم همه زمینه های تربیتی و ارزشی را برایشان فراهم آوریم. وظیفه ما آموزش صحیح کودکان با داشتن هویت و فرهنگ مناسب برای ورود به جامعه است.
آقای سکندر مدیر نمایشگاه نیز در پایان از سوی برگزار کنندگان برنامه و مدیران و مسئولان شورای ملی کتاب از حضور مسئولین ایرانی به همراه دانش آموزان کشورمان اظهار خوشحالی نمود و از آنها تشکر کرد.


وی با توصیف ایران به لحاظ فرهنگی و اجتماعی، این کشور را سرزمینی با فرهنگ و هنر غنی و قابل توجه معرفی نمود.

 

 


١٥:٣٣ - 1393/12/01    /    شماره : ٦٢٦٢٦٤    /    تعداد نمایش : ١٣٥٢خروج