يکشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
خدمات الکترونیک
اخبار > سمینار بین المللی دامنه و اهمیت تاریخی منابع فارسی در هند و ایران در علیگر برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

با سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان

سمینار بین المللی دامنه و اهمیت تاریخی منابع فارسی در هند و ایران در علیگر برگزار شد.


سمینار بین المللی سه روزه دامنه و اهمیت تاریخی منابع فارسی در هند و ایران با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان، از سوی مرکز تحقیقات فارسی دانشگاه علیگر و با همکاری شورای پژوهشهای تاریخی هند در تاریخ بیستم اسفند ماه 1393 در دانشگاه علیگر برگزار شد.

 

در این سمینار آقایان ضمیرالدین شاه رئیس دانشگاه علیگر، دکتر ضیاء الدین شکیب استاد مدرسه مطالعات شرق شناسی و افریقاشناسی لندن، دکتر نجف حیدر استاد مرکز مطالعات تاریخی دانشگاه جواهر لعل نهرو، استاد علی محمد موذنی رئیس گروه فارسی دانشگاه تهران، دکتر خضری استاد تاریخ دانشگاه تهران، دکتر عراق رضا زیدی رئیس دپارتمان گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه، استاد کفیل احمد قاسمی رئیس دانشکده هنر دانشگاه علیگر ، دکتر شاهد مهدی ریاست پیش دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه و عضو مجمع عمومی شورای روابط فرهنگی هند، استاد محمد آصف نعیم صدیقی رئیس گروه فارسی دانشگاه علیگر، استاد آذرمیدخت صفوی رئیس مرکز تحقیقات فارسی دانشگاه علیگر، دکتر محمد عجم رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران و علی فولادی رایزن فرهنگی کشورمان و جمع کثیری از اساتید و علاقمندان از دانشگاههای هند به همراه 16 تن از استادان زبان و ادبیات فارسی از دانشگاههای تهران، تبریز، بوشهر، زاهدان، مشهد و آزاد اسلامی شرکت داشتند.

رایزن فرهنگی کشورمان در باب اهمیت منابع فارسی گفت : اهمیت منابع تاریخی فارسی در یک جمله و آن در حفظ تاریخ و هویت ملی مردم هند خلاصه میشود و بدون متون فارسی این هویت ناقص است.


وی در ادامه به بررسی چند اثر تاریخی فارسی نوشته شده در شبه قاره پرداخت و با نقل قول از آنها اهمت تاریخی شان را ارزیابی کرد.
وی نوشته هایی مانند منشات، مراسلات و رقعات را نیز در مطالعه تاریخ هند مهم دانست و افزود: منشات فارسی و موضوع انشانگاری زمینه بسیار وسیعی را دربر میگیرند.

در این همایش همچنین از جلد سوم کتاب بحر زخار و نسخه تصحیح شده اخبارالجمال که هر دو نسخه از سوی مرکز تحقیقات فارسی دانشگاه علیگر و مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان به چاپ رسیده است همراه با کتاب فقه و فقها در هند که از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان منتشر شده رونمایی به عمل آمد.

 

 

 


١٣:٥٧ - 1393/12/22    /    شماره : ٦٢٧٣٠٣    /    تعداد نمایش : ١٤٨٩خروج