پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > ملاقات رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس دانشگاه گیلان با رئیس دانشگاه ملیه اسلامیه و بازدید از بخش فارسی دانشگاه


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس دانشگاه گیلان با رئیس دانشگاه ملیه اسلامیه و بازدید از بخش فارسی دانشگاهروز چهارشنبه 29 دی ماه نشستی با حضورآقای دکتر دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند آقای دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان، آقای دکترکافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، آقای دکتر هاشمی معاون این دانشگاه، آقای دکتر خلیلی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در هند و آقای دانش نیا کارشناسی اعزامی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باآقای پروفسور طلعت احمد رئیس دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی نو و دو نفر از معاونین ایشان در محل این دانشگاه برگزار شد. در این نشست طرفین ضمن ارائه گزارشی از وضعیت موجود خواهان گسترش همکاری و روابط فی مابین شدند. درپایان این نشست آقایان دهگاهی، رضی و دانش نیا با حضور در محل دپارتمان زبان فارسی دانشگاه باآقای دکتر عبدالحلیم رئیس دپارتمان زبان فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی نو، دکتر عراق رضا زیدی و خانم زهرا استادان گروه زبان فارسی و منصور عالم دبیر انجمن ایران در کلکته دیدار کردند.

در این نشست ابتدا آقای دکتر عبدالحلیم گزارشی از وضعیت گروه زبان فارسی ارائه کرده و یادآور شدند در این گروه نزدیک به 200 نفر در مقاطع مختلف دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی حضور دارند که از این میان تعداد 7 نفر در مقطع دکتری و 20 نفر در مقطع فوق لیسانس تحصیل می کنند و بخش اعظمی از دانشجویان در مقطع لیسانس آموزش می بیند.
ایشان در ادامه گزارشی درباره متن های آموزشی، وضعیت استادان و علاقه مندان زبان فارسی در کشور هند ارائه کردند. سپس آقای دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان ضمن تشکر از آقای عبدالحلیم به تمایل این دانشگاه نسبت به همکاری با دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه اشاره کرده و اظهار داشتند اعزام استاد جهت برپایی دوره های آموزشی با توجه به تجربه های قبلی دانشگاه گیلان در روسیه و ترکیه امکان پذیر بوده و یادآوری کردند که روند اعزام استاد علاوه بر این که از طریق وزارت علوم صورت می گیرد می‌تواند از طریق انعقاد تفاهم نامه مستقیم میان دو دانشگاه انجام شود و آمادگی دانشگاه گیلان نسبت به اعزام استاد زبان فارسی در چارچوب تفاهم نامه فی مابین را اعلام نمودند.

در ادامه آقای دکتر رضی به نکته مهمی اشاره کرده و اظهار داشتند در نظام آموزش کنونی، تحصیل از طریق شبکه مجازی جایگاه مهمی پیدا کرده و در همین راستا دانشگاه گیلان این آمادگی را دارد که از میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان هندی در مقاطع عالی دانشجو بپذیرد و نسبت به آموزش ایشان از طریق مجاری و الکترونیکی اقدام کرده و حتی با توجه به مشکل حضور آنها در ایران امتحانات پایانی را نیز به صورت آن لاین برگزار نماید.
در پایان آقای دکتر عراق رضا زیدی و خانم زهرا استادان گروه زبان فارسی به بیان پاره ای از اقدامات و مشکلات گروه پرداخته و از حضور اساتید ایرانی تشکر کردند.
آقای دکتر عبدالحلیم و آقای دکتر رضی اظهار امیدواری کردند که در فرصتی مناسب نسبت به ادامه همکاری دپارتمان های زبان فارسی دو دانشگاه مذاکرات لازم را به عمل آورند.٠٨:٤٣ - 1395/10/30    /    شماره : ٦٧٠١٠١    /    تعداد نمایش : ٥٣٥خروج