شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > حضور درمراسم بزرگداشت مرحوم دکتر سید امیر حسن عابدی پدر معاصر زبان فارسی در هند


  چاپ        ارسال به دوست

حضور درمراسم بزرگداشت مرحوم دکتر سید امیر حسن عابدی پدر معاصر زبان فارسی در هند


به همت کالج ذاکر حسین دهلی و با مشارکت انجمن بزرگداشت دکتر امیر حسن عابدی، مراسم پاسداشتی برای خدمات مرحوم پروفسور سید امیر حسن عابدی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و دیگر شخصیتهای فرهنگی و ادبی در سالن سلمان غنی هاشمی در کالج ذاکر حسین دهلی عصر پنجشنبه 3 فروردین 1396 برگزارشد.

در این مراسم علاوه بر غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان، خانم پروفسور اوا اورتمان از دانشگاه بن آلمان، آقایان حجت اله عابدی معاون رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر خواجه پیری رییس مرکز بین المللی میکروفیلم نور در دهلی، پروفسور مسروربگ رییس کالج ذاکر حسین دهلی، پروفسور هارابانس موکیا مورخ سرشناس و رییس اسبق دانشگاه جواهر لعل نهرو، پروفسور شریف حسین قاسمی، پروفسور چاندر شکهر، پروفسور فاطمه بلقیس حسینی روسای پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی، پروفسور عراق رضا زیدی رییس سابق گروه فارسی دانشگاه مرکزی جامیا ملیا اسلامیا، دکتر فیاض هاشمی رییس گروه فارسی کالج ذاکر حینی دهلی، دیگر اساتید و پیشکسوتان زبان و ادب فارسی در هند و دهها نفر از اساتید و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه های هند نیز حضور داشتند.
مراسم با قرائت قرآن آغاز و با خوش آمدگویی رسمی از سوی پروفسور مسرور بیگ رییس کالج ذاکر حسین دهلی ادامه یافت.

در ادامه دکتر خواجه پیری به بیانی از خاطراتی از دوران 20 سال همکاری پروفسور عابدی با مرکز بین المللی میکروفیلم نور در دهلی پرداخت. وی گفت روحیه علم آموزی در ایشان بسیار قوی بود و خود را تا آخر عمر یک دانش آموز می خواند و یک محقق واقعی بود و حتی در اواخر عمر که بسیار بیمار بود دست از کار نمی کشید. خواجه پیری همچنین افزود دکتر عابدی اصلا اهل شکایت نبود و حتی در دوره های که به ایشان مصیبتهایی وارد شد گله ای نکرد و می گفت امام حسین (ع) الگوی ماست و او با آنهمه مصیبت در عاشورا نشکست پس ما هم باید تحمل داشته باشیم.

سپس خانمه پروفسور فاطمه بلقیس حسینی از اعضای هیات رئیسه و موسسین انجمن یادمان دکتر امیر حسن عابدی، بطور خلاصه به بیان شرح حال آن مرحوم پرداخت و با اشاره به بخشهایی از خدمات ارزنده دکتر عابدی وی را از احیاگران و حافظان جایگاه زبان فارسی در هند خواند.
ایشان در ادامه قدردانی از شخصیت مرحوم پروفسور سید امیر حسن عابدی، ترویج زبان فارسی و حفظ میراث فرهنگی ادبی هند و ایران را به عنوان اهداف تاسیس انجمن اعلام و در باره ضوابط عضویت در انجمن توضیحاتی داد.

سخنران بعدی آقای غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند بود که ابتدا پیرامون خدمات متقابل فارسی و هند به هم سخن گفت و خدمات هند به زبان فارسی و حجم گسترده منابع فارسی در هند را نشانه اهمیت فارسی و توجه به آن در این سرزمین دانست.
وی آشنایی با فارسی را لازمه آشنایی با تمدن هند و تمدن اسلامی عنوان و خاطر نشان شد هر که با فارسی به عنوان زیربنای فکر اسلامی و با غنای مفاهیم اسلامی و انساندوستانه بزرگانی چون مولوی، حافظ، سعدی، فردوسی وآشنا شود از بیماری مزمن و نگران کننده تندروی و افراطی گری در عصر حاضر در امان خواهد بود.

ایشان همچنین از تاسیس انجمن یادمان پروفسور سید امیر حسن عابدی تقدیر کرد و گفت این کار به گسترش فارسی کمک خواهد کرد و اظهار امیدواری کرد زبان فارسی کمک بیشتری به توسعه روابط رو به رشد هند و ایران بنماید.


در بخش پایانی خانم اوا کورتمان از دانشگاه بن آلمان مقاله ای را در ارتباط با ستاره شناسی در عصر مغول و نوشته های فارسی در آثار مذکور ارائه کرد.

-
زندگی نامه مختصر استاد مرحوم پرفسور سید امير حسن عابدي (باباي زبان فارسی در هند)


پروفسور سید امیر حسن عابدی، ادیب، نویسنده و مترجم، از چهره های فرهیخته و صاحب نام جامعه فرهنگی و ادبی هند بود. وی تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی در هند و ایران گذراند و سال های متمادی به عنوان استاد در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دهلی به تدریس و پژوهش پرداخت. استاد در طول عمر پربار خود ضمن مطالعه و تحقیق در متون کهن ادب فارسی در همایش های جهانی که در ایران، لبنان، سوریه، افغانستان، ترکیه، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و عراق برگزار شده بود فعالانه شرکت نمود.
از استاد آثار متعددی به چاپ رسیده است که برخی از آنها عبارتند از: گلزار حال، مثنویات فانی کشمیری، سوز و گداز، منتخب اللطایف، تاریخ سلاطین صفویه، احوال و آثار کلیم کاشانی، تصوف در هند، دریای اسمار، تاج المآثر.
همچنین بیش از ۲۵۰ مقاله در زمینه‌های مختلف زبان و ادب فارسی در مجلات و نشریات داخلی و خارجی از وی به چاپ رسیده است. وی در طول عمر پربار خود همواره تلاش نمود که با قلم و قدم نگهبانی صادق و سخت کوش و دلسوز برای زبان و ادب فارسی باشد. بی مزد و مفت و عاشقانه به زبان فارسی عشق ورزید و بخاطر همین ویژگی ها در سال ۱۹۹۶ در سمینار بین المللی استادان زبان فارسی سراسر هند که در احمدآباد برگزار شد عنوان «پدر زبان فارسی » به وی اعطاء شد.
استاد عابدی برای خدمات ارزشمند خود جوایز ویژه ای را دریافت کرد. در سال ۱۹۷۲ جایزه ریاست جمهوری هند، در سال ۱۹۷۵ جایزه ساهیته کلا پریشاد را از دولت هند و در سال ۱۳۸۵ جایزه سعدی را از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو دریافت کرد و انجمن آثار و مفاخر ایران و غالب آکادمی هند برای ایشان برنامه بزرگداشت گرفته اند.
استاد امیر حسن عابدی «پدر زبان فارسی» در هند پس از عمری تلاش و خدمت به زبان فارسی روز چهارشنبه 14/2/1390 در سن ۹۰ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.
رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو علاوه بر مراسم گرامیداشت برای استاد، چهار شماره 51 تا 54 (در دو مجلد با شماره های پیاپی در 1390) از "قند پارسی" فصلنامه فرهنگ و زبان و ادب فارسی را به مقالات استاد عابدی و همچنین مقالات و اشعار دوستداران استاد عابدی به صورت ویژه نامه اختصاص داده و به چاپ رسانده است.

 

 

 ١٤:٤٦ - 1396/01/04    /    شماره : ٦٧٤٦٠٦    /    تعداد نمایش : ٥٩١خروج