شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > برگزاری مراسم عید غدیر در رایزنی دهلی نو با سخنرانی حاج آقا قرائتی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم عید غدیر در رایزنی دهلی نو با سخنرانی حاج آقا قرائتی


جشن عید غدیر با سخنرانی حجت السلام والمسلمین آقای محسن قرائتی و با حضور نماینده ولی فقیه در هندوستان، سفیر، مسئولین و کارکنان نهادها، معلمین، دانشجویان، ایرانیان مقیم و خانواده های ایشان شامگاه یکشنبه 19 شهریور 1396 در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.این برنامه که در آن هیات سه نفره دانشگاهی به ریاست آقای دکتر مجید معارف رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران نیز در آن حضور داشتند، با قرائت قرآن و خوش آمدگویی رسمی آقای دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو آغاز شد.


زینت بخش ادامه برنامه پخش نماهنگ، قرآئت شعر، دکلمه و همخوانی به مناسبت غدیر و عید ولایت توسط همکاران نهادهای ج.ا.ایران در دهلی بود.در پایان نیز حجت السلام والمسلمین آقای محسن قرائتی پیرامون شیعه و جایگاه ولایت در نظام فکری اش سخنرانی کرد.
وی در ابتدا گفت که 356 نفر از علمای اهل سنت وقوع ماجرای غدیر خم را تایید کرده اند و در ضمن آن بر موضوع بیعت و تبریک حضار به مولی علی (ع) گواهی داده اند.

 

ایشان تاکید کرد این مفهوم دلالت بر موضوع ولایت و حکومت در این رخداد تاریخیدارد چه اگر غیر از این بود و ولی و ولایت را به معنی "دوستی" تصور کنیم، ضرورتی به تبریک گفتن نمی بود. وی در همین خصوص به معنی والله یعصمک من الناس در آیه ابلاغ در قرآن که شان نزول آن موضوع ولایت است، اشاره کرد و گفت: اگر خدا فرموده که نترس و از گزند مردم حفظ می کند، پس موضوع بالاتری مطرح بوده چرا که "دوستی" ترس ندارد.وی بر کارساز بودن به کارگیری ادله فطری در مناقشات مذهبی و گفتگوهای دینی و رفتارهای اجتماعی تاکید ورزید و مثالی را نیز در این زمینه در موضوع حجاب متذکر شد و گفت همانگونه که خانمها مخالف توجه همسرانشان به دیگران هستند باید خودشان نیز از آرایش و بی حجابی و قرار گرفتن در کانون توجه همسران دیگران بپرهیزند.وی در ادامه تصریح کرد بر اساس تفسیر آیه" اطیعوالله و اطیعوا الرسول واولی الامر منکم" تمام اولیا و ولی فقیه در امتداد هم هستند و اطاعت از آنها به مثابه هم است.حاج آقا قرائتی با استناد به آیات قرآنی و روایات معتبر گفت همانگونه که در نظام فکری اسلامی اشاره می شود که امت در انتخاب ولی خود در زمان پیامبر حق نداشته اند لذا به اعتقاد بنده با همین منوال برای ولی بعدی و امام زمان هم حق انتخاب نخواهند داشت و این هم یک روش استدلالی کاملا عقلی و درست است.


ایشان همچنین تنها تفاوت ولایت فقیه با ائمه را در معصومیت دانست لکن در مقام حجیت، حکم هر دو را لازم الاجرا و همسان خواند. ایشان در ضرورت ولایت فقیه در نظام اسلامی به عنصر تمام کنندگی این جایگاه در مواجهه جامعه با اختلافات در تصمیم گیریها یا دعواها در دیگر ارکانش اشاره کرد.

وی در پایان به عنوان سیره معصومین و توصیه خداوند در قرآن، به ادا نمودن حقوق هر وظیفه و انجام آن به احسن وجه توصیه نمود.

١١:٠٨ - 1396/06/20    /    شماره : ٦٨٥٨٣٤    /    تعداد نمایش : ١٤٦خروج