شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > بازدید از دانشگاه باز و آموزش از راه دور ایندرا گاندی هند(Indira Gandhi National Open University)


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید از دانشگاه باز و آموزش از راه دور ایندرا گاندی هند(Indira Gandhi National Open University)

 


با هماهنگی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو به منظور آشنایی با ساختار، فرایندهای کاری و انتقال تجربیات آموزش از راه دور هندوستان، دکتر محمود واعظی مشاور بین الملل دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و آقای حجت اله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو بازدیدی را از دانشگاه باز و آموزش از راه دور ایندرا گاندی هند (IGNOU) در دهلی نو در عصر سه شنبه 21 شهریور 1396 به عمل آورده و با مسئولین دانشگاه ملاقات و گفتگو نمودند.


دیدار اول با آقای دکتر شامبونات سینگ رییس مدرسه مطالعات رسانه های جدید و روزنامه نگاری دانشگاه ایگنو و مسولان بخشهای مختلف هدایت فرایندهای آموزش از راه دور بود. این بخشها عبارت بود از:


بخش رادیویی
بخش رایانه
بخش ماهواره
بخش رسانه های نوین
بخش تامین مواد مکتوب و ...
در این جلسه علاوه بر گفتگو در زمینه ساختار و فرایندهای کاری، و طرح تجارب دو دانشگاه تهران و ایندرا گاندی و پرسش و پاسخ از مسوولان بخش های مختلف آموزش باز و تبادل اطلاعات مورد نیاز، بر همکاریه ای متقابل و تبادل اساتید بویژه برای پایان نامه ها و تحقیقات مرحله دکتری تاکید و زمینه های راه اندازی دورهای پست داک مشترک نیز بررسی شد.


دیدار دوم با سرکار خانم دکتر سیلیما ناندا مدیر بخش بین‌الملل دانشگاه IGNOU بود که ضمن حسن استقبال به اهداف، راهبردها و برنامه های کلی دانشگاه اشاره کرد و پس از آن به تبیین جایگاه و روش یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران و سابقه آن و نیز ظرفیتهای همکاریهای متقابل پرداخته شد و ضمن تاکید بر بهره گیری از تجارب ارزشمند و همکاریهای مشترک در جهت تامین نیازهای آموزشی محتوایی بخشهای مختلف، در خصوص برنامه تبادل استاد برای معرفی اساتید داور و راهنما در تحقیقات و رساله های دانشجویی گفتگو شد. در پایان ایشان مجموعه جزوات و کتابچه های مربوط به دانشگاه را اهدا کرد.


در ادامه برای آشنایی بیشتر با برنامه های عملیاتی دانشگاه در کلاسی که برای ارائه سمینار آموزشی حضوری در مقطع دکتری تشکیل شده بود، حضور یافتیم و با دانشجویان رشته مطالعات روزنامگاری و رسانه های نوین تا سقف یکساعت به گفت و گو و پرسش و پاسخ پرداختیم.
گفتنی است:


دانشگاه باز ایندرا گاندی (به اختصار، ایگنوIGNOU) از دانشگاههای بزرگ آموزش از راه دور جهان است که در سال 1985 با هدف توسعه هدفمند یادگیری الکترونیکی در دهلی تاسیس شد. هم اکنون (سال تحصیلی 2017-2016) این دانشگاه دارای 821 هزار دانشجو است که ذیل 21 مدرسه دانشگاهی (مطالعاتی)، در شبکه ای متشکل از 67 مرکز فعال در مناطق مختلف هند که تماما متعلق به دانشگاه مرکزی است در کنار بیش از سه هزار مرکز سرویس دهی آموزشی مشارکتی در حال تحصیلند. 29 مرکز مشارکتی هم در خارج هند دارد.
این دانشگاه 227 برنامه دانشگاهی نیاز محور را با تاکید بر مباحث اجتماعی اقتصادی در سطوح لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و دوره های آزاد ارائه میدهد.


در راس این دانشگاه هیات مدیره ای قرار دارد که ریاست آن به عهده رییس جمهور است. شورای آکادمیک دانشگاه به خطوط اجرایی و برنامه ریزی در سطوح مختلف می پردازد.
راهبردهای چهارگانه کلان این دانشگاه عبارت است از:
- همکاری (collaboration) - هماهنگی (coordination)
- مشارکت (cooperation) - رقابت (competition)

با حضور دکتر رستمی رییس دانشگاه پیام نور ایران در هند در اوایل 2017 پیشنویس تفاهمنامه همکاری بین دو دانشگاه به امضا رسیده است.

 ١٠:٤٨ - 1396/06/22    /    شماره : ٦٨٥٩٣٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٤خروج