شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > ملاقات جداگانه هیات دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران با سفیر و نماینده ولی فقیه در هندوستان


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات جداگانه هیات دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران با سفیر و نماینده ولی فقیه در هندوستان


با هماهنگی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، به منظور تبادل اطلاعات و بررسی زمینه های بهره برداری از ظرفیت های علمی فرهنگی هند و ایران، هیات سه نفره دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران با سفیر و نماینده ولی فقیه درهندوستان طی دیدارهای جداگانه ای در محل دفاتر ایشان در دهلی نو در دوشنبه 20 شهریور 1396 ملاقات و گفتگو نمودند.


ملاقات با نماینده ولی فقیه در هندوستان
هیات سه نفره دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران به ریاست آقای دکتر مجید معارف رییس دانشکده، دکتر عبدالهادی فقهی زاده معاون تحصیلات تکمیلی و دکتر محمود واعظی مشاور بین الملل دانشکده همراه آقای حجت اله عابدی معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در دهلی نو، پیش از ظهر دوشنبه 20 شهریور 1396 با حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هندوستان، ملاقات و گفتگو کردند.

نماینده ولی فقیه پس از خوش آمدگویی ابتدا نسبت به وضعیت ادیان و مذاهب و پراکندگی آنها در هند صحبت کرد و در ادامه به معرفی اجمالی هیندوئیزم و مبانی فکری آنها پرداخته شد.


در این ملاقات در خصوص میراث مشترک هند و ایران در زمینه الهیات و معارف، نظام انتخاباتی و همچنین ساختار تشکیلاتی و فعالیت های پیروان برخی مذاهب گفتگو و به تاریخچه شکل گیری و قدمت آنها پرداخته شد.


در پایان در باره زمینه های همکاری دفتر با دانشکده بویژه علوم قرآن و حدیث تبادل نظر شد.
در حاشیه این ملاقات در باره رد پای دخالتهای سیاستهای استعماری انگلستان در طول تاریخ منطقه و مناقشات برخاسته از حضور آنها در شبه قاره (هند، پاکستان، بنگلادش، افغانستان) گفتگو شد.


ملاقات با سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان
عصر همانروز، هیات با همراهی دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو در دیداری دیگر با غلامرضا انصاری سفیر ج.ا.ایران در هندوستان ملاقات و گفتگو نمودند.در این ملاقات ابتدا جناب آقای انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی توضیحاتی درباره روابط ایران و هند در حوزه های مختلف ارایه دادند و در ادامه به ظرفیت های روابط علمی- فرهنگی ایران و هند پرداختند. ایشان همکاری های علمی دانشگاه های ایران بویژه دانشگاه تهران با دانشگاه اسلامی علیگره در حوزه مطالعات علوم انسانی و دینی را مهم و مفید ارزیابی کردند و از هیات دانشکده الهیات دانشگاه تهران خواستند این تعاملات ادامه داشته باشد.


در ادامه این جلسه دکتر دهگاهی توضیحاتی درباره علت سفر هیات دانشکده الهیات دانشگاه تهران و همچنین سمیناری که با همکاری دانشگاه اسلامی علیگره برگزار شد، دادند. دکتر معارف رییس دانشکده الهیات نیز برنامه های علمی بین المللی دانشکده و ظرفیت های همکاری های دانشگاه تهران و دو دانشگاه اسلامی علیگره و جامعه ملیه را بیان کردند.


شایان ذکر است این هیات به دعوت دانشگاه اسلامی علیگر برای ارائه مقاله در سمینار بین المللی سه روزه با عنوان «عقلانیت و معنویت، نقش ایران و هند در توسعه کلام» (15 تا 18 شهریور) به هندوستان سفر کرده بودند که با مشارکت رایزنی فرهنگی اسلامی ایران در دهلی نو در آن دانشگاه در شهر علیگر هند برگزار شد.
١٤:٣٣ - 1396/06/21    /    شماره : ٦٨٦٣٢٥    /    تعداد نمایش : ٢٦٥خروج