يکشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان امام حسین(ع) در خانه فرهنگ ج.ا.ایران دهلی نو


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان امام حسین(ع) در خانه فرهنگ ج.ا.ایران دهلی نو


با آغاز ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو مراسم عزاداری از شنبه 1 مهرماه 1396 مصادف با شب دوم محرم الحرام به مدت 11 شب با حضور نماینده ولی فقیه در هندوستان، سفیر، دیگر مسئولین و کارکنان نهادهای ج.ا.ایران و صدها نفر از خانواده های ایرانیان، دانشجویان و افغانی های مقیم دهلی نو، با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مهدی طباطبایی و مداحی ذاکر اهل بیت آقای قاسم صفری در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی برگزار گردید.

این مراسم هرشب از ساعت 8 با قرائت قرآن و زیارت عاشورا آغاز، با سخنرانی ادامه و با مداحی و عزاداری پایان می پذیرفت. در فواصل برنامه ها نیز در برخی ایام، شرکت کنندگان به قرائت شعر در حماسه حسینی پرداختند.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مهدی طباطبایی از مدرسین جامعه المصطفی العالمیه قم در شب های نخست علاوه بر بیان تاریخچه ای از اسلام و انواع شخصیتها بویژه بخشهای مرتبط با شخصیتهایی همچون زبیر که تغییر مسیر دادند به موضوعات دیگری همچون تمرین کم کردن از تعلقات، شناخت صحیح ولی، اطاعت از ولی، طهارت و تقوا به عنوان لازمه کندن از تعلقات و تسلیم در برابر حق پرداخت.


ایشان همچنین دراین شبها اطراف تفاوتهای ماهوی زمانه امام حسین (ع)با دیگر ائمه که موجب حادثه عاشورا شد و دلایل عدم تکرار آن صحبت کرد. ایشان مهمترین دلیل را نداشتن ضرورت به تکرار آن عنوان کرد و گفت حادثه عاشورا برای همه ازمنه کفایت می کرد و نقطه عطف انسان سازی بود و به خاطر جامعیت پیام عاشورا نیازی به تکرار آن نبود لذا دیگر ائمه، صرفا از آن صیانت کردند تا دچار تحریف نشود.


موضوع شبی دیگر، کارکردهای عاشورا و عزاداری و نحوه بهره مندی از آنها بود که ایشان آنرا برابر شب قدر برای پیروان اهل بیت عنوان و درک یک شب عاشورا را معادل 1000 ماه توسعه و رشد برای شیعه خواند. وی گفت عزاداری علاوه بر اینکه مایه آب شدن گناهان می شود، آثار آنها را هم از بین می برد و در ادامه باعث تقویت باور می شود چرا که امام حسین (ع) خود برای غفران عزادارانش دعا می کند.

 


مراقبت بر آداب ظاهری و باطنی عاشورا و همراهی با عاشورا در چهار منزل، از جمله همرنگی با عاشورا و داشتن حزن و اندوه، داشتن بغض نسبت به باطل (مقام لعن) و در آنسوی در موضع حق بودن و سرانجام نایل شدن به "مقام محمود" و حذف فاصله بین شیعه و امام، همچنین موضوع مهدویت و شناخت امام زمان (عج) از محورهای مورد بحث در شبهای پایانی بود.

 


روز عاشورا نیز برنامه با قرائت قرآن و به دنبال آن زیارت عاشورا آغاز و با مقتل خوانی حجت الاسلام والمسلمین صالح رییس جامعه المصطفی العالمیه در هند ادامه یافت.در ادامه، نماز ظهر عاشورا به امامت حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هندوستان اقامه شد. در پایان نیز عزاداران ابتدا در محوطه رایزنی و در ادامه در سالن اجتماعات رایزنی به عزاداری پرداختند.


مراسم عزاداری در خانه فرهنگ ج.ا.ایران در دهلی با استقبال شایانی همراه بود و در شبهای پایانی بویژه شب عاشورا و شام غریبان بالغ بر 600 نفر شیفتگان سالار شهیدان در سوگ آن امام همام به سینه زنی و عزاداری پرداختند.

 


در شب دهم از عزادارای ها، کودکان و نونهالان سوگوار، با شم آرایی محوطه خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، شام غریبانه ای را به یاد اسرای کربلا رقم زدند.


 

 


 ٠٩:٥٧ - 1396/07/12    /    شماره : ٦٨٧٤٦٠    /    تعداد نمایش : ٢٤٨خروج