دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان در کنفرانس فلسفه آسیایی در شهر سورت گجرات


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان در کنفرانس فلسفه آسیایی در شهر سورت گجرات

 

به همت شورای تحقیقات فلسفی هند و مرکز تحقیقات جامع علوم در شهر سورت کنفرانس دو روزه با عنوان کنفرانس فلسفه آسیایی با حضور آقای کوهلی استاندار ایالت گجرات و دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو به عنوان میهمان ویژه و پژوهشگرانی از کشورهای ایران، آمریکا، ژاپن، مالزی، روسیه، ویتنام، تایلند، کره و از دانشگاه های مختلف هند در تاریخ 3-4 ژانویه 2018 در محل این مرکز در شهر سورت ، ایالت گجرات هند برگزار شد.


در این کنفرانس دو روزه پژوهشگران و محققان در مقالات و سخنرانی های خود موضوعاتی همچون فلسفه گاندی و صلح وآرامش، انسانیت، موریس یک پایگاه برون مرزی فلسفه ، مذهب و فرهنگ هندی، انسانیت معنوی گیتا و جهانی بودن آن، مقام زن در زمان بودا، اخلاق به عنوان یک روش زندگی، یک الگوی جدید برای گفتمان بین مذاهب در جهان امروز و غیره را مطرح کردند و دیدگاه های خود را بیان کردند.


آقای کوهلی استاندار ایالت گجرات در سخنان خود با تاکید بر این نکته که شبه قاره هند همواره مهد ادیان بزرگ بوده و پیروان این ادیان همزیستی مسالمت‌آمیز و توام با مهر و محبت داشته‌اند گفت: در دوران معاصر با وجود پیشرفت‌های علمی و صنعتی مردم از معنویت دور شده اند و همین امر ریشه تمامی مشکلات است.

 

دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی نو که در این کنفرانس به عنوان میهمان ویژه شرکت داشت در سخنان خود با تاکید بر این نکته که ایران و هند دو کشور باستانی با روابط نزدیک چند هزار ساله هستند گفت: محققان و پژوهشگران دو کشور نقش مهمی در حفظ فرهنگ مشترک خود داشته‌اند که قابل ستایش است.

رایزن فرهنگی کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که مشرق زمین همواره مهد ادیان، تمدن ها و مکاتب فلسفی مهم بوده گفت: در زمانی که همگان درگیر مسایل مادی زندگی هستند طرح موضوعاتی چون طرز تفکر جامع بسیار مهم و ضروری است و قاره آسیا دارای مکاتب مختلف فلسفی و دینی است و بیشتر این مکاتب بیانگر طرز فکر جامع برای انسانیت هستند و برای حل مسایل امروزه دنیا بررسی دوباره این طرز فکر مهم است.

متن سخنرانی دکتر علی دهگاهی بدین شرح است:
این یک حقیقت تاریخی است که هند و ایران دو ملت باستانی هستند که در طول هزاران سال روابط تنگاتنگی با یکدیگر داشته اند. روشنفکران، پژوهشگران و دلسوزان دو فرهنگ در هند و ایران نقش مهمی در حفظ میراث فرهنگ مشترک دو کشور ایفا کرده‌اند. آنها تلاش های قابل توجه‌ای کرده‌اند تا گرد بیگانگی را از سیمای زیبای این فرهنگ مشترک بزدایند و به جامعه مشترک و جامعه بین المللی در مواجه با آشفتگی و بحران هویت کمک نمایند.


چند ماه قبل شورای تحقیقات فلسفی هند و خانه فرهنگ ج.ا.ایران در دهلی نو برنامه دو روزه گفتگوی بین مذاهب با عنوان معنویت در هندوئیزم و اسلام را در مرکز بین المللی هند برگزار کرد که بسیار مهم بود و نخست وزیر هند نیز پیغام خود را برای آن ارسال کردند.
ما همگی می‌دانیم که مشرق زمین مهد ادیان باستانی، تمدن ها و مرکز مکاتب مختلف فکری بوده است. در هند پیروان مذاهب مختلف از قرن‌ها همزیستی مسالمت آمیزی دارند و با احترام متقابل به یکدیگر زندگی می‌کنند.


ایده‌ها و عقاید مذاهب مختلف همیشه به تمدن‌های جهانی خدمت کرده‌اند. انسان‌ها برای دهه‌های متوالی با محبت، صلح و همدلی اجتماعی زندگی کرده اند که بیانگر معنویت و نیز ارزشهای اخلاقی است. بشریت عطش خود را با پیام های معنوی ادیان فرونشانده و بذر صلح و دوستی را در دل یکدیگر کاشته است.


با این حال در قرن بیست و یکم بشریت تحت تاثیر مادی گرایی و ماشین گرایی در حال دور شدن از اصالت و هویت خود است که منجر به انحراف از مسیر حقیقت و تکامل شده است. در دنیای امروزه انسان هر روز زوایای جدید از زندگی را با کمک علم کشف می‌کند اما از واقعیت الهی و کرامت انسانی در حال فاصله گرفتن است و در آخر به دام تکفیر و انکار و نفی دیگری می افتد.


به نظر من موضوع این کنفرانس بسیار مناسب است و به ویژه در زمانی که دنیا در دام مادی گرایی افتاده است. نظام تفکر جامع متعلق به دانش، متد و پیامدهای رشته های مختلف است که آنها را به صورت نظام یکپارچه تلقی می کند. این نظریه قوت ارادی شخص را تغییر می دهد و ما را صبورتر می سازد و کمک می‌کند تا ما در زندگی روزمره آگاه‌تر باشیم.


قاره آسیا قاره ای پر جمعیت با مکاتب فلسفی و ادیان متعددی است . بیشتر فلسفه های آسیایی طرز فکر جامع وجود بشریت را منعکس کرده اند . در عصر تفکر مدرن و جهانی شدن رجوع به مکاتب فلسفی آسیایی برای ارزیابی دوباره خود با معیار های طرز تفکرجامع و روش زندگی و از طریق ارزیابی انتقادی نظریات سنتی خود و دیگران یک ابتکار خواهد بود.

در این برنامه همچنین کتاب بررسی تطبیقی مفهوم الوهیت، معنویت و تزکیه نفس که توسط شورای تحقیقات فلسفی هند منتشر شده بود، رونمایی شد.
٠٧:٥٢ - 1396/10/14    /    شماره : ٦٩٥٦٣٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٨خروج