دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > سخنرانی رایزن فرهنگی و رئیس مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بخش فارسی دانشگاه ملیه اسلامیه دهلی نو


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی رایزن فرهنگی و رئیس مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بخش فارسی دانشگاه ملیه اسلامیه دهلی نو


روز سه شنبه 17/11/96 بخش فارسی دانشگاه ملیه اسلامیه جلسه سخنرانی ای را با حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و رئیس مرکز تحقیقات فارسی رایزنی ترتیب داده بود که در محل سالن اجتماعات دانشکده ادبیات و زبان ها برگزار شد. در این نشست ابتدا دکتر کلیم اصغر ضمن خوشامد به میهمانان توضیحی درباره سلسله نشست های علمی بخش فارسی ارائه داد. در ادامه آقایان شکرالهی و دکتر علی دهگاهی سخنرانی خود را پیرامون موضوع «مقدمه ای بر خط‌شناسی فارسی» ارائه دادند.


احسان الله شکرالهی رئیس مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی گفت: در جوامع شرقی هجوم فرهنگ های غربی سبب شده است که جوان ها با پیشینه خود قطع رابطه کرده و منزلت خود را نشناسند.


این محقق آثار و ادبیات فارسی در ادامه افزود: شناسایی و آشنایی ما با پیشینه خود از طریق حفظ نسخه های خطی قدیمی بسیار مهم است.


دکتر شکر الهی همچنین ضمن اشاره به تاریخچه زبان و نوشتار در تاریخ بشر و اهمیت آن در حفظ فرهنگ تا به امروز گفت: ایرانی ها در عرصه های مختلف زبان و رابطه خود را با تاریخچه ادبی و فرهنگی خود حفظ کرده اند.


وی افزود: اگرچه در زمان ظهور اسلام، ایرانی ها با آغوش باز از این دین الهی استقبال کردند اما آنها در کنار پذیرفتن دین اسلام، زبان فارسی را نیز حفظ کرده اند.


رئیس بخش تحقیقات فارسی، با اشاره بر نقش شعرای فارسی زبان در حفظ زبان و فرهنگ ایرانی گفت: هیچ جایگزینی برای اشعار فردوسی، سعدی، حافظ، نظامی، غنی کشمیری، بیدل دهلوی و سایر شعرای فارسی وجود ندارد و هرکدام از این شعرا نقشی در حفظ فرهنگ ایرانی بازی کرده اند.


شکر الهی با تاکید بر اینکه جوامع باید با تکیه بر نسخه های قدیمی و خطی خود فرهنگ خود را حفظ کنند گفت: در جوامع شرقی هجوم فرهنگ های غربی سبب شده است که جوان ها با پیشینه خودشان قطع رابطه کنند و منزلت خود را نشناسند. شناسایی و آشنایی ما با پیشینه خود از طریق حفظ نسخه های خطی قدیمی بسیار مهم است.

 

دکتر علی دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند به عنوان مهمان ویژه این نشست در سخنانی گفت: اختراع خط سبب حفظ میراث علمی و فرهنگی بشریت شده است. در زمینه دینی ، پیامبر در هر عصری معجزه ای برای ترغیب مردم به ایمان آوردن ارائه داد که این معجزه ها مختص عصر خود بود اما معجزه پیامبر اسلام از خط، کتابت و مکتوب نشات گرفته است. این معجزه برای همه زمان ها بود.
وی تاکید کرد: زبان فارسی در سده های مختلف ابزار مهمی برای حفظ هویت ایرانی بود و نقش بسیار پر رنگی در احیای هویت یک ملت بزرگ داشت.
وی با اشاره به نقش هند در حفظ زبان فارسی گفت: بسیاری از دستاورد های مهم بشریت در هند اتفاق افتاده است. در گذشته اندیشمندان ایرانی که به هند سفر کرده اند هنر خود را به این کشور منتقل کردند. زبان و خط فارسی در بخش های مختلف هند وجود داشته و اندیشمندان هندی نقش بسیار مهمی در احیای هنر های خط نویسی فارسی داشته اند.
همچنین در این جلسه آقای وهاج الدین علوی رئیس دانشکده ادبیات و زبان های دانشگاه ملیه اسلامی و دکتر عبدالحلیم رئیس بخش فارسی دانشگاه سخنرانی کردند.
این سمینار با حضور استادان زبان فارسی، محققان و دانشجویان زبان فارسی برگزار شد.١٣:٣٧ - 1396/11/18    /    شماره : ٦٩٨٤٣١    /    تعداد نمایش : ٢٧٧خروج