دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > سمینار سه روزه "اورنگ زیب و داراشکوه، داستان دو برادر"با حضور دکتر حداد عادل در دهلی برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار سه روزه "اورنگ زیب و داراشکوه، داستان دو برادر"با حضور دکتر حداد عادل در دهلی برگزار شد


مرکز هنری ایندرا گاندی با همکاری موزه تاریخ هند در پونا سمینار سه روزه ای را در روز جمعه 20 بهمن 96 با موضوع "اورنگ زیب و داراشکوه داستان دو برادر" ترتیب داده بودند که در این سمینار از جناب آقای دکتر حداد عادل برای سخنرانی در آیین گشایش سمینار دعوت بعمل آمده بود.


در آیین گشایش این سمینار دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان فارسی، ماهش گری نماینده مجلس هند، دکتر دهگاهی رایزن فرهنگی، فرانسیس گوتیر بنیانگذار موزه تاریخ هند پونا، ساتچی داناند جوشی دبیر مرکز هنری ایندرا گاندی و شخصیت های فرهنگی و هنری هند حضور داشتند.


در این جلسه ابتدا آقای گوتیر که فرانسوی الاصل هستند درخصوص تاریخ هند اظهار کردند: هند کشور بزرگ و متمدن و دارای سابقه و تاریخ بزرگی است، چرا امروز جوانان هند به تاریخ پرشکوه خود کمتر توجه می کنند و بیشتر نگاهشان به غرب است؟ ایشان که بیشتر عمر خود را در هند سپری کرده، گفتند جوانان هندی امروز آنچنان که باید و شاید به تاریخ و هویت و فرهنگ خود توجه نمی کنند و نگاهشان به غرب است و گذشته درخشان خود را فراموش کرده اند. وی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های موزه تاریخ هند اشاره کردند و نمایشگاه نقاشی داراشکوه را که در همان برنامه رونمایی شد، معرفی کردند.

ماهیش گری نماینده مجلس در سخنان خود به تلاشش برای تغییر نام خیابان اورنگ زیب به عبدالکلام اشاره کرد و اقدامات اورنگ زیب را مورد حمله قرار داد و گفت اورنگ زیب با تعصب و کشتار و خشونت هایش نمی تواند سمبلی برای امروز باشد.


دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان فارسی گفت: براي اينجانب ماية افتخار است که مي‌توانم در مجلسي که براي گرامي‌داشت ياد و نام داراشکوه و اورنگ‌زيب برگزار شده شرکت کنم و سخن بگويم.

 

هند کشور عجايب است و داراشکوه يکي از عجايب هند است.
هند کشور عظمت‌هاست و داراشکوه يکي از عظمت‌هاي هند است.
تفاوت داراشکوه با ديگر نمونه‌هاي تمدني عظيم و عجيب هند در اين است که اين‌بار به جاي ساختمان‌هاي زيبا و بزرگ و برج‌هاي بلند و قلعه‌هاي محکم، ما با يک انسان والا و يک انديشة لطيف و انساني سروکار داريم. عظمت و زيبايي داراشکوه، عظمت روحي و معنوي است. بايد از دولت هند و برگزارکنندگان اين همايش تشکر کنيم که معرفي و تجليل از چنين شخصيتي را در اين همايش برعهده گرفته‌اند.


براي ما ايرانيان نيز ماية افتخار است که مي‌توانيم در چنين همايشي سهمي داشته باشيم. داراشکوه نوه آصف‌خان و آصف‌خان فرزند غياث‌بيگ اعتمادالدوله تهراني است. مادر داراشکوه، ارجمندبانو يا ممتازمحل، همسر شاهجهان به زبان فارسي سخن مي‌گفت و زبان مادري داراشکوه، زبان فارسي است. او آثار فراوان و سودمند خود را هم به زبان فارسي نگاشته است. به همين جهت من اجازه مي‌خواهم به احترام داراشکوه و به ياد دوران رواج زبان فارسي در هند، بقية سخنراني خود را به زبان فارسي بيان کنم و از دوست عزيزم جناب آقاي پروفسور چندر شيکهر استاد زبان و ادبيات فارسي دانشگاه دهلي تقاضا کنم صحبت مرا به انگليسي ترجمه کنند.
داراشکوه شخصيتي کم‌نظير است، نظير او را نه فقط در هند، بلکه در سراسر جهان کمتر مي‌توان يافت. شاهزاده‌اي قدرتمند که عمر و استعداد خود را به جاي جنگ و خونريزي و کشورگشايي صرف انديشه و فرهنگ و صلح و دوستي، معنويت و اعتقاد به خدا کرده است. او يک دانشمند و عالم علوم دين و يک عارف و يک شاعر و يک هنرمند و يک زبان‌دان بزرگ و مترجم درجة اول است. او را بايد پيشگام مطالعات تطبيقي اديان دانست.


اهميت داراشکوه در اين است که در جامعه‌اي چندفرهنگي مانند هند، که در آن پيروان اديان مختلف حضور داشته‌اند، سعي‌کرده است به جاي تکيه بر اختلافات و تفاوت‌ها، بر وجوه اشتراک تکيه کند. او کوشيده است ثابت‌کند اديان، ريشة مشترک و واحد دارند و اختلاف در اديان، نبايد ما را از وحدت بنيادي اديان غافل کند. او پيروان اديان مختلف را به جاي جنگ و نفرت، به صلح و دوستي در راه اخلاق و معنويت و خداپرستي دعوت مي‌کرد.


در طول تاريخ، بشر هميشه در حسرت آن بوده است که حاکماني حکيم و حکيماني حاکم داشته باشد. اين همان آرزويي است که افلاطون، فيلسوف بزرگ يونان، آن را در کتاب «جمهور» براي آرمانشهر خود در سر مي‌پرورد.
مي‌توان گفت چنين آرزويي در تاريخ کمتر محقق شده است. البته چهل سال پيش در ايران شاهد انقلابي بوديم که در آن مردي حکيم، حاکم شد. امام خمينيره، هم استاد فلسفه و هم عارفي بزرگ بود که با انقلاب اسلامي حکومت را به دست گرفت و به قدرت رسيد.
در هند دوگانة «حکيم، حاکم» نه تنها در يک شخصيت جمع نشد، بلکه ميان دو برادر تقسيم شد و آنکه حاکم شد آن ديگري، يعني داراشکوه را که حکيم بود کشت و اين تراژدي تلخي است که هميشه در تاريخ تکرار شده است و آنچه در هند اتفاق افتاد گويي دنبالة همان اتفاقي است که در سرآغاز تاريخ بشر به دست قابيل براي هابيل اتفاق افتاد.


هند، در طول تاريخ خود به آن انديشة صلح و دوستي پيروان اديان که داراشکوه مبلغ و مروج آن بود نيازمند بوده و امروز نيازمند است. اگر داراشکوه حکيم، در هند حاکم شده بود، شايد سرنوشت هند به گونة ديگري رقم مي‌خورد.

ج هان امروز هم از قتل و خونريزي و تروريسم به نام دين رنج مي‌برد. آنچه در سال‌هاي اخير در خاورميانه شاهد آن بوده‌ايم، همان فاجعه‌اي است که داراشکوه، با تکيه به عرفان اسلامي و عرفان هندو، مي‌خواست از بروز آن در هند جلوگيري کند. امروز ما شاهد آن هستيم که گروهي خشن به نام دين، پيروان ساير اديان را تکفير مي‌کنند و به وحشيانه‌ترين صورت به قتل مي‌رسانند. حقيقت اين است که دنيايي که با انديشة همزيستي ميان اديان شکل بگيرد بهتر مي‌تواند به تحقق صلح و عدالت و رفاه مردم کمک کند، تا جامعه‌اي که بر پايه خشونت و جنگ و نفرت و تروريسم گرفتار انواع مصيبت‌ها باشد. جهان امروز محتاج شنيدن پيام عرفاني داراشکوه است و اين همايش مي‌تواند فرصتي ايجاد کند تا شايد صداي او در ميان غوغاي ديگران، شنيده شود.


در پایان این سمینار نمایشگاه نقاشی داراشکوه توسط دکتر حداد عادل افتتاح شد و این نمایشگاه مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

 

 ١٢:٥٣ - 1396/11/21    /    شماره : ٦٩٨٧٣٦    /    تعداد نمایش : ٣٠٤خروج