سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > شعر فارسی در کاخ ریاست جمهوری هند


  چاپ        ارسال به دوست

شعر فارسی در کاخ ریاست جمهوری هندروز جمعه اول تیر ۹۷ فرصتی فراهم شد تا از کاخ ریاست جمهوری هند بازدید کنم. البته قبلا یکی دوباری به مناسبت برنامه هایی، به این مکان رفته بودم، ولی هیچگاه مجالی نیافتم تا با فراغت خیال و دقت نظاره گر میراث مشترک فرهنگی ایران و هند در این‌کاخ باشم.

شعر فارسی و هنر ایرانی نه فقط در بناهای عصر تیموری و پیشاتیموری، بلکه در جای جای این کاخ انگلیسی ساز قرن بیستمی نیز به چشم می خورد. احداث این بنای مجلل را انگلیسی ها در ۱۹۱۱ میلادی، بعنوان مقر حکمرانی نایب السلطنه هند بریتانیا، آغاز کرده و ساخت آن حدود ۱۷ سال بطول انجامیده است. باشکوه ترین قسمت کاخ، سالن آشوکاست که بخاطر زیبایی خیره کننده اش به "سالن طلایی" مشهور است و امروزه ضیافت های رسمی برای میهمانان خارجی و همچنین تقدیم استوارنامه های سفرا به رییس جمهور هند در این سالن انجام می شود. نقاشی بزرگ اهدایی فتحعلیشاه قاجار به جورج چهارم، پادشاه بریتانیا، در قسمت مرکزی سقف این سالن خودنمایی می کند. این نقاشی که تصویر خود فتحعلیشاه و بیست و دو تن از پسرانش است، در سال ۱۹۳۱ میلادی، به سفارش بانو ولینگتون همسر نایب السلطنه وقت، از کتابخانه ایندیا آفیس لندن به هند منتقل شد و در سقف این سالن جای گرفت. احتمالا این بانو به هنر ایرانی علاقه خاصی داشت که به سفارش اش، یک نقاش ایتالیایی بنام، توماسو کلنلو، تمام سقف و دیوارهای سالن را با طرح های ایرانی و اشعار فارسی نقاشی کرد. در نقاشی اهدایی فتحعلیشاه، که توسط یک هنرمند گمنام ایرانی نقاشی شده، شاه، سوار بر اسب در حال شکار شیر و پسران شاه در حال شکار آهو هستند. ویژگی نقاشی آن است که از هر طرف در چشمان شاه بنگری، گویی چشمان شاه در چشم بیننده دوخته شده است. در این سالن، تمثالی از نظامی گنجوی و همچنین یک زن ایرانی با لباس های محلی وجود دارد که نمای آنجا را هر چه بیشتر با هنر ایران آمیخته است. دور تا دور سقف و زیر نقاشی ها، اشعار فارسی حک شده و در زیر تصویر نظامی این بیت نوشته شده است:

خداوندی که عرش و کرسی افراخت
تواند قدرتش قصر چین ساخت
که اشاره به شکوه و عظمت کاخ دارد.

تمام سالن های کاخ با قالی های منقش به نقش های ایرانی فرش شده، اگرچه بخشی از قالی ها، بافته هنرمندان کشمیری است. دو تخته قالی زیبای ایرانی بافت اصفهان، اهدایی محمدرضا پهلوی به رئیس جمهور وقت هند، نیز زینت بخش موزه فرش کاخ است.

 

باغ کاخ، معروف به "باغ مغولی" برگرفته از الگوی چهارباغ ایرانی است که این سبک از معماری در دوره تیموریان به هند راه یافت و در بناهایی چون تاج محل و آرامگاه همایون نمود پیدا کرد. این باغ هرساله در فوریه به مدت یک ماه برای بازدید عموم مردم باز است.

علی دهگاهی
دهلی نو
جمعه اول تیر ۹۷

 


١٤:٠٥ - 1397/04/12    /    شماره : ٧٠٨٩٤٦    /    تعداد نمایش : ٢٢٧خروج