دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > لغو سخنرانی تاریخ شناس آمریکایی توسط افراطیون هندو


  چاپ        ارسال به دوست

لغو سخنرانی تاریخ شناس آمریکایی توسط افراطیون هندو


روزنامه ایندین اکسپرس مورخ 9 آگوست 2018: سخنرانی تاریخ شناس و نویسنده آمریکایی آدره تروشکه در حیدرآباد با عنوان داستان های غیرمعمول که به گذشته هند و اسلام و تبعیضات موجود در زمان حال می پرداخت، لغو گردید. علت لغو این برنامه به گفته برگزارکنندگان سخنرانی، کمبود مکان و جلوگیری از اختلاف نظر بوده است. به گفته آنها، حضور جمعیت زیادی برای شرکت در این مراسم انتظار می رفت و فضای کافی در اختیار نبود. همچنین، از وجود افراد مخالف این سخنرانی نیز آگاه شدیم که البته هیچ گونه تهدیدی از طرف آنها انجام نگرفت و لغو این برنامه با خواست خودمان و نه شخص خاصی صورت گرفت. از برگزارکنندگان دیگری جهت اجرای این برنامه دعوت به عمل آمد که مرکز علوم بیرلا با تقاضای ما موافقت کرد ولی یک روز بعد آنها نیز از برگزاری این سخنرانی سر باز زدند. علت لغو مراسم توسط آنها مناقشه آمیز بودن موضوع سخنرانی بود.
به نقل از پلیس حیدرآباد، آنها نیز هیچ دخالتی در لغو این مراسم نداشتند. تروشکه که در شهرهای دهلی و کلکته نیز سخنرانی خواهد داشت از تهدید انجام شده علیه او در هفته قبل خبر داد و گفت: برگزارکنندگان رویداد حیدرآباد (بنیاد کریشناکریتی) خبر از دریافت نامه های اعتراضی افرادی علیه حضور من جهت اجرای این سخنرانی دریافت کرده اند. بنابراین با توجه به تهدید استنباط شده، آنها تمایل به لغو سخنرانی را داشتند. من فقط یک نامه تهدید آمیز در رسانه های اجتماعی بدستم رسید که در آن نام من بر روی آن ضمیمه شده بود.
به نقل از منابع، اعضای گروه باجرنگ دال (گروهی از هندوان افراطی) هشدار برپایی تجمع اعتراضی خود برای هرگونه سخنرانی توسط این سخنران را به پلیس داده بودند. به گفته نماینده این گروه، مخالفت ایشان با دیدگاه این نویسنده نسبت به مکتب هندوئیسم است. هیچگونه تهدیدی از طرف ایشان برای برپایی این مراسم انجام نگرفت و یا خواستار لغو این سخنرانی از کسی نشدیم فقط از برگزارکنندگان سخنرانی خواستیم که مسئولیت عواقب برپایی این سخنرانی و دیدگاه های او در مورد هندوها را بر عهده بگیرند. به ادعای این گروه، تروشکه نظرهای بدخواهانه و بی احترامی های فراوانی درباره خدایان و الهه های هندوستان بیان کرده است. افراد برجسته بسیاری لغو این سخنرانی را محکوم کردند.


این دومین رویداد مشابه در این زمینه می باشد. هفته گذشته نیز، سخنرانی خانم مامتا بانرجی وزیر ایالتی بنگال غربی، که از منتقدان سرسخت حزب حاکم دولت بی.جی.پی و گروه هم پیمان آن آر.اس.اس که هر دو هندوی افراطی هستند در دانشکده استفان دانشگاه دهلی لغو گردید.


١٣:٣٧ - 1397/05/18    /    شماره : ٧١٠٩٦٦    /    تعداد نمایش : ١٣٠خروج