دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > مراسم جشن عید نوروز در روز چهارشنبه 29 اسفند ماه 1397 در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم جشن عید نوروز در روز چهارشنبه 29 اسفند ماه 1397 در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو برگزار شد.به همت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو و در آستانه فرا رسیدن نوروز 1398 در روز چهارشنبه 29 اسفند ماه 1398 برابر با 20 مارس 2019 جشن نوروز با حضور حجت الاسلام مهدی مهدوی پور، نماینده محترم ولی فقیه در دهلی نو، آقای علی چگینی، سفیر محترم ج.ا.ایران در دهلی نو، دکتر علی دهگاهی، رایزن محترم ج.ا.ایران در دهلی نو ، دکتر احسان الله شکراللهی ، مدیر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در دهلی نو، پروفسور شریف حسین قاسمی، رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی ، کارکنان نهادهای ایرانی و خانواده ها یشان و استادان، دانشجویان و زبان آموزان فارسی در محل خانه فرهنگ ج.ا.ایران در دهلی نو برگزار شد.

 

 


دکتر علی دهگاهی ضمن تبریک به مناسبت سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و عید نوروز نکاتی را در مورد عید نوروز بیان کرد.حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی پور در سخنان خود با قرائت حدیثی از پیغمبر اسلام در فضیلت حضرت علی(ع) و تبریک به مناسبت عید نوروز به ولادت آن امام همام در خانه کعبه اشاره کرد و گفت: این واقعه را مستدرک صحیحین که کتاب معتبری است ، نقل کرده است و حاکم نیشابوری می گوید که ولادت علی(ع) در کعبه و شکافته شدن دیوار کعبه مورد اتفاق و تواتر است و هیچ مورخی در آن خدشه ای وارد نکرده است.
وی افزود: حضرت علی(ع) در جواب این پرسش که شما برترید یا عیسی مسیح، فرمود: وقتی حضرت مریم در بیت المقدس مشغول عبادت بود و چند روز مانده به زایمان عیسی مسیح(ع) فرمان آمد که از این بیت المقدس خارج شد که این بیت عبادت است نه خانه ولادت. اما فاطمه بنت اسد در مسجد الحرام مشغول طواف بود و درد زایمان بر او عارض شد، ندایی شنید که داخل خانه خدا شو و به یک مرتبه دیوار کعبه شکافته شد. عباس عموی پیغمبر می گوید که ما چند نفر شاهد این ماجرا بودیم. بعد از چندین روز فاطمه بنت اسد همراه با علی از خانه کعبه خارج شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که حضرت علی تنها شخصیتی است که همه فرقه ها و افراد برای شخصیت وی کتاب نوشته اند.
وی در ادامه به نقش ایرانیان در پیشرفت علم و دانش اشاره کرد و افزود بسیاری از علما، عرفا و شعرای ایرانی به شبه قاره هند مهاجرت کردند و مورد استقبال هندیان قرار گرفتند.
وی در ادامه به عید نوروز اشاره کرد و گفت، عید نوروز عید طبیعت و بهار طبیعت است ما باید در زندگی خود نیز این بهار را پیاده کنیم و همزمان با سبزی و خرمی طبیعت و همگام با آن، همان بهار و شادمانی و خرمی و پاکی و بیداری را در زندگی خود پیاده کنیم و در زندگی خود از نو جهشی ایجاد کنیم.آقای چگینی ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و ولادت با سعادت حضرت علی(ع) مطالبی درباره عید نوروز بیان کرد و افزود نوروز ما نوروز علوی است که ما را با گذشته و آینده پیوند می دهد و سمبل صفا و صمیمیت ، صلح و پاکی و تطهیر درون است و ما باید به بهانه نوروز یک خانه تکانی درونی انجام دهیم تا از کینه و بغض و عناد دور باشیم.

 

 

پروفسور شریف حسین قاسمی رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی در سخنان خود ضمن اشاره به ورود فارسی زبان ها به هند و فرهنگ وابسته به آن گفت: از ویژگی های این فرهنگ احترام به افکار و عقاید دیگران است و در نتیجه آن فرهنگ مشترکی شکل گرفت که باعث افتخار است و در قانون اساسی هند نیز به آن اشاره شده است.
وی افزود ما هندی ها از فارسی زبانان علاوه بر زبان فارسی عناصر دیگری مانند نوروز را نیز فرا گرفتیم که متعلق به یک مذهب خاص نیست و در ایران پیروان ادیان مختلف آن را جشن می گیرند. عید نوروز در هند نیز مورد پسند قرار گرفت و به ویژه در دوران قرون وسطی حکومت های مسلمان می خواستند برخی از جنبه های فرهنگ فارسی را در این سرزمین پیاده کنند.
وی در ادامه به برگزاری جشن نوروز در قلعه سرخ دهلی در زمان شاهجهان اشاره کرد و گفت: این مراسم در مناطق مختلف هند برگزار می شد و بسیار گسترده تر از جشن های مذهبی بود.در بخش دیگری از برنامه خانم فرزانه شکر اللهی اشعاری در موضوع بهار قرائت کرد.


در پایان مراسم گروه موسیقی ایرانی شبروان چند قطعه زیبا از موسیقی سنتی ایرانی اجرا کرد.

١١:٢٧ - 1398/01/05    /    شماره : ٧٢٥٧٩٨    /    تعداد نمایش : ١٥٤خروج