پنج شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
اخبار > برگزاري برنامه «شب ايراني» درخانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران ـ دهلي نو


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري برنامه «شب ايراني» درخانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران ـ دهلي نو

 

برگزاري برنامه «شب ايراني»

درخانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران ـ دهلي نو

 

 

روز شنبه مورخ 14/2/87 برنامة «شب ايراني» با حضور هنرمندان اعزامي از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در محل خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي نو برگزار شد.

 

در اين مراسم كه آقايان مهندس سيد مهدي نبي زاده سفير محترم جمهوري اسلامي ايران در هند، دكتر كريم نجفي رايزن فرهنگي، دكتر ضيايي مسئول خانه فرهنگ، رؤساي ساير نهادها، دانشجويان، ايرانيان مقيم به همراه خانواده ها حضور داشتند، چندين برنامه متنوع فرهنگي و هنري اجرا شد كه با استقبال بسيار خوب حاضران روبرو گرديد.

 

ابتداي برنامه آقاي مهدي نجفي آياتي از قرآن كريم را تلاوت كرد و پس از آن سرود مقدس جمهوري اسلامي ايران پخش گرديد.

 

در ادامه آقاي قاسم مرادي كارشناس فرهنگي رايزني كه اجراي برنامه را برعهده داشت با خوشامدگويي به شركت كنندگان در برنامه «شب ايراني» و قرائت اشعاري از حافظ و مولانا از حضور ميهمانان و هنرمندان كشورمان قدرداني كرد.

 

 

آقاي مرادي با قرائت مقاله‌اي گفت: ايران نام بلندي است كه همواره بر پيشاني تاريخ بشري درخشان بوده و خواهد ماند، ايران سرزمين ايمان، عرفان، ادب و هنر كه در طول تاريخ، انسانيت را وامدار آفرينش‌هاي معنوي فرزندان خود كرده است. با تكيه بر چنين فرهنگ و گذشته پر افتخاري، گرايش به وطن و مليت هميشه در بين جماعت ايراني وجود داشته است.

 

 

ايشان در بخش ديگري افزود: ايران سرزميني است كه مردانگي و ايثار در آن معنا مي‌شود و بذر ايمان در دلها با يادش شكوفا مي گردد، مردمان اين ديار سالهاست كه سخاوت و مهرباني را در هر كجا كه باشند با نام ايراني بودن به يكديگر هديه مي دهند، چرا كه آنها ايراني اصيل اند كه عشق به وطن در رگ و پوست و خونشان آميخته است.

 

 

پس از آن آقاي دكتر نجفي رايزن فرهنگي كشورمان با خوشامدگويي به سفير محترم جمهوري اسلامي ايران، مسئولين نهادها، دانشجويان و خانواده‌ها و نيز ابراز خرسندي از حضور هنرمندان و گروه‌هاي هنري اعزامي از ايران، طي سخناني گفت: براي بنده باعث افتخار است كه شاهد حضور برادران و خواهران ايراني هستم و «شب ايراني» بهانه اي شد تا بار ديگر در كنار هم در محل خانه فرهنگ گردهم جمع شويم.

 

آقاي دكتر نجفي افزود: با تلاش همة نهادهاي ايراني مستقر در دهلي و همكاري و مساعدت سازمان ميراث فرهنگي هفتة فرهنگي ايران در دهلي با كيفيت بسيار خوبي برگزار شد كه جاي تقدير و تشكر دارد.

 

ايشان با اشاره به سفير رئيس جمهور محترم گفت: الحمدلله سفر رياست محترم جمهوري به هند از استقبال خوبي برخوردار شد و در آينده شاهد ثمرات اين سفر خواهيم بود، هرچند مدت سفر كوتاه بود ولي ادامه آن با حضور جناب آقاي مشائي معاون محترم رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشورمان ثمرات خوبي را داشته است.

 

 

آقاي دكتر نجفي گفت: در هفته فرهنگي چندين برنامه از جمله همايش اعضاي دوستي هند و ايران در سطح بسيار خوبي با حضور استادان و شخصيت هاي برجسته علمي و فرهنگي برگزار شد و نيز تجليل از خادمان روابط ايران و هند و امضاي تفاهم نامه تأسيس بخش ايران شناسي در دانشگاه مليه اسلاميه با حضور معاون محترم رئيس جمهور از جمله برنامه هايي بودند كه در اين هفته اجرا گرديد و اميدواريم در آينده با پيگيريهاي بيشتر و همكاري و همدلي ساير نهادها بويژه سفير محترم شاهد اجراي برنامه هاي بيشتري در راستاي اهداف فرهنگي كشورمان باشيم.

 

 

پس از آن گروه موسيقي «صبا» از كانون فرهنگي و هنري صبا شيراز برنامه موسيقي سنتي خود را اجرا كردند كه با استقبال بسيار پر شور حاضران روبرو گرديد.

 

گروه صبا عبارت بودند از آقايان: دكتر سعيد نيا كوثري رهبر گروه (نوازنده سنتور)، اميد اميدي (نوازنده تار)، محمد امين دشتي (نوازنده دف)، سيد فخرالدين سيدان (نوازنده طنبك)، محمد زمان روحاني سروستاني (خواننده).

 

 

 

 

 

در ادامه برنامه «شب ايراني» گروه نمايش «همسفر» از تهران، نمايش «شمس و مولانا» را براي حاضران اجرا كردند، اعضاي اين گروه را آقايان: بهزاد جاودان فر (كارگردان)، وحيد مهدي زاده (دستيار)، محمد رضا عطايي فر (سرپرست گروه)، اصغر زيدي ماسوله(بازيگر)، بهزاد جاودان فر (بازيگر)، حميد اصغري(بازيگر) و علي باروتي(بازيگر) تشكيل مي دادند.

 

پس از آن آقاي روزي طلب از شاعران اعزامي به همراه گروه هاي موسيقي و هنري، اشعاري از سروده هاي خود را به زبان محلي شيرازي قرائت كرد.

 

 

در ادامه برنامه آقاي دكتر كوروش صفوي از استادان ايراني اعزامي در دانشگاه دهلي، با قدرداني از برگزاري «شب ايراني» و تجليل از هنرمندان كشورمان طي سخناني گفت: براي بنده باعث خوشحالي است كه در چنين شبي در جمع برادران و خواهران هموطن خودم حضور دارم.

 

 

آقاي صفوي افزود: متأسفانه در جهان كنوني به گونه‌اي برخي كشورها عمل مي كنند تا شخصيتهاي بزرگ فرهنگي، هنري و ادبي كشور ما را به نوعي از زادگاه اصلي خود ايران جدا كنند هر روز شاهد اتفاق جديدي هستيم كه فلان كشور ادعا كرده است اين شخصيت متعلق به ايران نيست و به نوعي سرقت صورت مي گيرد، از اين هراس داريم كه نكند اين روند ادامه داشته باشد، بايد تلاش كنيم تا هنرمندان و شخصيتهاي علمي، ادبي و هنري سرزمين خود را به نحو شايسته‌اي نگه داريم و شاهد اينگونه پيامدهاي ناخوشايند نباشيم.

 

آقاي دكتر صفوي در پايان گفت: اجراي برنامه هاي هنري اين عزيزان ما را به ياد اين نكته انداخت كه «هنر نزد ايرانيان است و بس».

 

پس از آن گروه موسيقي «كاسيو» از استادان لرستان برنامه موسيقي سنتي را اجرا كردند كه با استقبال پرشور شركت كنندگان روبرو گرديد.

 

اعضاي اين گروه عبارت بودند از آقايان: بهزاد پاكدل (سرپرست گروه)، فرهاد واحدي، ناصر نوروزي، رضا عادلي، امين قيصري، مهدي بسطامي(نوازنده ضرب و دهل)، محسن نوايي (نوازنده كمانچه و سرنا).

 

 

در ادامه برنامه خانم حسين جاني دو قطعه از سروده‌هاي خود را براي حاضران قرائت كرد.

اجراي موسيقي سنتي « رقص شمشير» توسط گروه موسيقي شهرستان زابل از استان سيستان و بلوچستان از برنامه هاي ديگر «شب ايراني» بود كه با استقبال بسيار خوب مهمانان روبرو شد.

 

 

گروه «رقص شمشير» عبارت بودند از: آقايان: بهروز شبستري(خواننده)، حبيب الله قادر آتشگر(نوازنده قيچك)، موسي ميربنداني (نوازنده طنبك) برات درباني، عليم قادرآتشگر، محمد نقض علي، غلام رضا كيخا، ابراهيم شيردل.

 

 

پس از آن آقاي مهندس سيد مهدي نبي‌زاده سفير محترم كشورمان با قدرداني از حضور گروه هاي موسيقي و هنري در هفتة فرهنگي ايران، طي سخناني گفت: مدت يكسال طول كشيد تا شاهد اجراي هفتة فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در هند باشيم، در اين مدت پيگيري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي زيادي صورت گرفت و همه نهادها و ارگانها به نوعي تلاش و همفكري  داشتند تا اين برنامه به نحو شايسته‌اي اجرا شود.

 

 

آقاي نبي‌زاده افزود: هرچند در اين مسير مشكلات و كاستيهايي وجود داشته است و چنانچه ابتدا افراد كارشناس و خبره‌اي از ايران براي پيگيري حضور مي‌يافتند، انتظار مي‌رفت هفتة فرهنگي ايران در هند با كيفيت بهتري برگزار شود.

 

ايشان در ادامه گفت: برنامه‌اي كه امشب با عنوان «شب ايراني» برگزار شد ضرورت تداوم اينگونه برنامه‌هاي هنري را در آينده به ما بيان مي‌كند، زيرا با استقبال جمعيت حاضر ايراني و حضور آنها در اين برنامه وظيفه ما را سنگين‌تر مي‌كند.

 

آقاي نبي‌زاده با قدرداني از همه نهادها و دست‌اندركاران بويژه از خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلي نو گفت: بايد تلاش كنيم تا با بهره‌گيري از تمام امكانات و توان خود گامهاي اساسي تري در معرفي فرهنگ، هند و موسيقي كشورمان به علاقه‌مندان برداريم.

ايشان افزود: هفتة فرهنگي ايران در هند تاكنون سابقه نداشت و براي اولين بار اين برنامه در شهرهاي دهلي و بمبئي برگزار مي‌شود و اميدواريم عنايت به مسئولين و برنامه‌ريزيهاي بهتر در آينده شاهد اجراي اينگونه برنامه باشيم.

 

در ادامه و در پايان مراسم گروه موسيقي «صبا» موسيقي تك‌نوازي سنتور و طنبك توسط آقايان دكتر سعيدنيا كوثري و سيد فخرالدين سيدان اجرا گرديد.

 

 

 

شايان ذكر است برنامه «شب ايراني» كه تا پاسي از شب ادامه داشت با استقبال پر شور شركت كنندگان روبرو گرديد و خواستار برگزاري اينگونه برنامه‌ها توسط خانه فرهنگ در آينده شدند.

 

در پايان از شركت كنندگان به صرف شام پذيرايي به عمل آمد.

 


1387/03/14    /    شماره : ٥٢٢٨٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٣٤٤خروج