يکشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
خدمات الکترونیک
اخبار > سمینار عرفان اسلامی ،همراه با جشنواره فیلم های ایرانی و نمایشگاه خوشنویسی در دانشگاه مولانا آزاد حیدرآباد برگزار گردید


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار عرفان اسلامی ،همراه با جشنواره فیلم های ایرانی و نمایشگاه خوشنویسی در دانشگاه مولانا آزاد حیدرآباد برگزار گردید

سمینار عرفان اسلامی ،همراه با جشنواره فیلم های ایرانی و نمایشگاه خوشنویسی در دانشگاه مولانا آزاد حیدرآباد برگزار گردید

 

سمینار عرفان اسلامی ،همراه با جشنواره فیلم های ایرانی و نمایشگاه خوشنویسی در دانشگاه مولانا آزاد حیدرآباد برگزار گردید

در ادامه برنامه های ماه فرهنگی ایران در هند و به همت مشترک دانشگاه ملی اردویمولانا ابوالکلام آزاد حیدر آباد  و  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند، سمینار عرفان اسلامی در هند و ایران ؛  فستیوال فیلم های ایرانی، همراه با نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی، از تاریخ بیست و پنجم تا بیست وهشتم بهمن ماه ۱۳۹۸، در دانشگاه مولانا ابوالکلام آزاد، در شهر حیدرآباد هند برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه سمینار عرفان ،دکتر رحمت الله  معاون دانشجویی دانشگاه طی سخنانی با اشاره به سهم ایرانیان در توسعه وترویج  فرهنگ وتمدن اسلامی در جهان بویژه در هند ،این قابلیت را ناشی از قدرت وتوان فکری وفرهنگی ایرانیان در فرهنگ سازی و تمدن سازی خواند وخاطرنشان ساخت هندی ها با میل واشتیاق عناصر فرهنگی وتمدنی ایران را پذیرفتند و در بالندگی آن بویژه در حوزه زبان فارسی و تصوف نیز سهیم بودند.وی ارتباط تنگاتنگ زبان فارسی و عرفان را حائز اهمیت خواند و منابع ادبی و اشعار فارسی را ذخیره های ارزشمندی از عرفان وارزش های اخلاقی برشمرد .

دکتر رضوان احمد رئیس مرکز رسانه دانشگاه مولانا آزاد حیدر آباد دیگر سخنران این مراسم نیز در سخنانش به معناگرایی در فرهنگ وهنر ایرانی و هندی اشاره کرد و افزود ؛ علاوه بر ارزش های معنوی و فرهنگی مشترکی که در طول تاریخ میان هند وایران وجود داشته است ،سینمای هند و ایران نیز دارای وجوه مشترکی می باشد . وی با اشاره به معناگرایی سینمای ایران پس از انقلاب یادآورشد ؛ انچه که سینمای امروز ایران را برای مخاطب جذاب و متمایز ساخته است بهره مندی آن از پیام های اخلاقی و ارزش های فرهنگی منبعث از فرهنگ غنی اسلامی ایرانی است .

دکتر محمد کاظم کهدویی ،استاد ایرانی زبان فارسی دانشگاه داکا  نیز در این سمینار به تفصیل در خصوص خصوص اخلاق و عرفان در شعر فارسی، سخن  گفت . وی اخلاق وعرفان را مضمون اصلی نهفته در آثار نظم ونثر در ادبیات فارسی برشمردو با استناد به اشعاری از مولانا ،امیرخسرو دهلوی ،حافظ، بیدل دهلوی و سعدی در خصوص اخلاق در ادب فارسی و بازتاب های عرفانی شعرای ایرانی در اشعار شعرای پارسی گوی هند توضیحاتی را ارائه داد.

 

ربانی رایزن فرهنگی نیز در این برنامه در خصوص ویژگی های عرفان اسلامی ایرانی سخن گفت . وی از عرفان ایرانی اسلامی به عنوان  حلقه وصل و پل استوار پیوندهای تاریخی  ایران وهند و ظرفیتی که بیش از دیگر ظرفیت ها ی موجود در فرهنگ وتمدن ایرانی اسلامی ،فرصت وامکان  تعامل ، گفتگو وتمدن سازی را میان ایران وهند  فراهم نموده است یاد کرد. وی افزود ؛ عرفان ایرانی که منشاء وخاستگاه آن مکتب خراسان نیمه قرن چهارم  تا ششم هجری است توانست از شهرهای ایران به افغانستان  و آسیای صغیر از آنجا به شبه قاره امتداد یابد. وی به پنج ویژگی  مکتب عرفانی ایرانی یعنی بهره گیری از زبان فارسی و  استفاده بسیار از شعر برای بیان عارفانه احساسات وعواطف خود ،  استفاده از داستان سرایی برای بیان عقائد پیچیده عرفانی و یا دستورات اخلاقی دینی ؛ استفاده مکرر از مفهوم عشق برای بیان رابطه انسان وانسان دوستی با نگاه  فراتاریخی و فرامذهبی ، تاکید بر  گفت وگو برای همدلی وهمزبانی  اشاره نمود وبر پیوستگی  اخلاق وزبان وادب فارسی تاکید کرد.وی همچنین افزود مهمترین پیام عرفان وتصوف فارسی وایرانی وحدت و همدلی فارغ از مرزهای جغرافیایی ، مذهبی وقومی است و این پیام  امروزه که جهان دچار کشمکش و منازعات بسیاری است همچون گذشته کارساز وحائز اهمیت است وامروزه نیز می توان از ظرفیت بالای عرفان برای پیشبرد گفتگوهای فرهنگی و دینی بین ملت های بهره جست  .چرا که  پیام های  نهفته در  ادب و عرفان فارسی  همانند درست دیدن وحسن ظن داشتن و قضاوت کردن برپایه خوش بینی وحسن ظن می تواند امروزه نیز راهکار مناسبی برای گسترش تفاهم وصلح جهانی  محسوب گردد.

دکتر محمد اسلم پرویز ،دکتر ایوب خان از اساتید دانشگاه مولانا آزاد دیگر سخنرانان این سمینار بودند که هریک در خصوص سهم عارفان مسلمان درمعرفی و گسترش اسلام در شبه قاره وبازتاب های عرفان در زبان اردو سخن گفتند.

 

 


٠٩:٥٢ - 1398/11/29    /    شماره : ٧٤٥٧٤٧    /    تعداد نمایش : ١٢٤خروج