جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|English
خدمات الکترونیک
اخبار > گفتگوی ویژه رایزن فرهنگی ایران با نماینده روزنامه "اخبار مشرق"


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه رسانه ای اخبار مشرق با دکتر علی ربانی رایزن فرهنگی ج.ا. ایران در دهلی

گفتگوی ویژه رایزن فرهنگی ایران با نماینده روزنامه "اخبار مشرق"

گفتگوی ویژه رایزن فرهنگی ایران با نماینده روزنامه "اخبار مشرق"

 

دکتر محمد علی ربانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی در گفتگو با شکیل احمد رحمانی خبرنگار واحد خبر روزنامه اخبار مشرق: روابط فرهنگی هند و ایران به قرنها قبل باز می گردد و خانه فرهنگ ایران در دهلی در صدد توسعه و گسترش هر چه بیشتر روابط فرهنگی بین هند و ایران می باشد.

 این مطلب را دکتر محمد علی ربانی رایزن محترم فرهنگی ایران در دهلی در گفتگویی با نماینده اخبار مشرق اظهار داشت و افزود: روابط این دو کشور بزرگ جهان در زمینه های فرهنگی و دینی  همواره خوب و در سطح مناسبی از همکاری های دو جانبه قرار داشته است. نویسندگان و عالمان و ادیبان  دو کشور در طول تاریخ سهم اساسی در پی ریزی روابط ادبی و علمی و فرهنگی و همچنین  ارتقا و گسترش آن برعهده داشته و آثار و میراث ماندگار از این همکاری و همدلی نخبگان دو کشور در طول تاریخ گذشته به وضوح مشاهده می شود و غیر قابل انکار می باشد.

وی با تبیین و توضیح روابط تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بین هند و ایران گفت: مناسبات فرهنگی دو ملت علیرغم فراز و فرودهای ناشی از شرایط و ارتباطات اقتصادی و سیاسی همواره برقرار و حال توسعه و ارتقا بوده است. رایزن فرهنگی ایران در دهلی با اشاره به فشارها و تحریم های اقتصادی علیه ایران اظهار داشت؛  ایران در سخت ترین شرایط و چالش ها و تحریم های شدید نیز توانست در زمینه های مختلف بویژه تکنولوژی و فناوری  به پیشرفت های قابل توجهی دست یابد.

ایشان در  پاسخ به این سئوال که در شرایط کرونا خانه فرهنگی چه فعالیت هایی را در توسعه روابط ایران و هند انجام می دهد افزود: وظیفه اصلی ما بسترسازی جهت توسعه و گسترش تعاملات میان دو ملت بویژه نخبگان ایران و هند می باشد از این رو خانه فرهنگ با استفاده از ظرفیت های علمی و دانشگاهی و شخصیتهای  ادبی و علمی و فرهنگی، برنامه های متنوعی را از جمله انتشار فصلنامه، ترجمه و نشر کتاب، و برپایی ویبنارهای علمی و ادبی و برگزاری کارگاههای آموزشی بویژه در معرفی ایران و زبان فارسی برگزار می نماید تا مخاطبین هندی را بیش از پیش با فرهنگ اسلامی ایرانی آشنا سازند و زمینه را نیز برای آشنایی مردم ایران با فرهنگ وتاریخ هند فراهم سازد.

دکتر محمد علی ربانی گفت:جهان امروزه گرفتار ویروس کرونا است و این ویروس، دنیا را متاثر و متحول ساخته است ولی به همان اندازه ی که اوضاع به سمت آرامش می رود فرصت ها و ظرفیت های بیشتری جهت  توسعه فعالیت های فرهنگی بین هند و ایران فراهم می گردد. وی با تشکر از همکاری و نگاه مثبت روزنامه های هند افزود، رسانه های دو کشور در  ارتقا و توسعه روابط فرهنگی بین هند و ایران  هند نقش بسیار مهمی برعهده دارند .مضاف برآن  در انتقال مفاهیم وارزش های معنوی و اخلاقی سترگی که در شعر و ادب فارسی به عنوان میراث فرهنگی تاریخی مشترک دو کشور وجود دارد روزنامه ها می توانند مخاطب  هندی را نسبت به این سرمایه های فرهنگی ومعنوی آگاه نموده و آنان را در  بهره گیری از ارزش های اخلاقی و معنوی  موجود دز اشعار شعرای پارسی گوی هندی همانند  غالب ،امیر خسرو، بیدل، اقبال، مومن، ذوق و دیگران در تحکیم وترویج اخلاق  ومعنویت تشویق نمایند. 

 

 

 

 


١٣:٥٦ - 1399/06/11    /    شماره : ٧٥٦٣٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٢٢خروج